Środa
15 styczeń 2025


Imieniny:

Arnolda, Dory, Pawła
Środa

° °
Czwartek
Piątek
Czy w Grajwie odczuwalny jest smog
Kursy Średnie:
EUR4,1923
USD3,7625
CHF4,0097
GBP5,891
 
źródło NBP.pl
Lotto
16-01-18
4
5
15
21
24
27
2
7
16
27
36
49
Multi2
12-01-18
4
8
14
16
20
21
25
30
31
37
39
42
44
54
57
58
65
71
72
78
Plus: 65
Multi2
12-01-18
3
15
17
18
22
26
30
34
36
37
55
57
58
61
63
65
67
68
73
74
Plus: 65
Mini
16-01-18
28
31
32
37
41
Mieszkańcy o problemach w okręgach 11 i 12
2018-08-10 13:49:43

W ramach cyklicznych spotkań radnych i burmistrza z mieszkańcami wczoraj odbyły się dwa spotkania w okręgu 11 i 12.


Okręg 11 reprezentowany jest przez radego Jerzego Fidurę a składają się na niego ulice: Cmentarna, Grota Roweckiego, Kościelna, Legionistów, Rtm. Konopki, Pogodna, Spokojna, Topolowa, Ułańska, Perlitza, Wojska Polskiego. Za okręg 12 odpowiada Tomasz Paszkowski a ulice wchodzące w jego skład to Górna, Łazienna, Buczka, os. 1000 - lecia, Zielona, Dolna, Pl. Niepodległości.

Dwa okręgi i zupełnie inne problemy.

Głównym, niezmiennym problemem mieszkańców okręgu 11 to uciążliwość AgroCentru. Już nikt nie ma wątpliwości, że hałas i przykry zapach emituje właśnie ta spółka. Przed finałem dni Grajewa intensywność zapachu była tak silna, że nawet osoby z ostrym katarem mogły go poczuć.

Miesiąc był spokój

Miesiąc był spokój, dało się normalnie funkcjonować - mówili mieszkańcy na spotkaniu. Nie wiemy czy to zasługa zamontowanych filtrów ale miesiąc było dobrze. Teraz nastąpiło pogorszenie i przykry zapach wrócił – apelowali mieszkańcy.

Burmistrz odpowiedział, że dzień przed miał spotkanie z prezesem AgroCentrum i zwracał uwagę na powracający problem odoru. Prosił o zaproponowanie nowych rozwiązań, bo te obecne nie są nad wyraz skuteczne. Włodarz poinformował mieszkańców, że wystąpi również z pismem do prezesa przedstawiając obecną sytuację oraz poinformuje spółkę o możliwościach "siłowych" rozwiązań jakie są w dyspozycji i do jakich chcą sięgnąć mieszkańcy. Problem dotyczy całego miasta, bo wystarczy, że wiatr zmieni swój kierunek a odór roznosi się na kilkaset metrów. Mieszkańcy obawiają się również spadku cen nieruchomości.

Kolejnym tematem poruszanym była kanalizacja w ciągu ulic. Mamy problem z dokumentami, cały czas są skargi do dokumentacji i nie możemy zakończyć procesu. Dlatego aby nie wstrzymywać całego zadania inwestycja została podzielona na etapy. Pierwszy z nich jest już realizowany. Kanalizacji w ul Kościelnej wraz z przepompownią ścieków, ten etap niebawem powinien się zakończyć. Drugi to przebicie się pod ul. Wojska Polskiego i sieć kanalizacyjna w ul Spokojnej i przyległych ulicach. Jednak zanim dokumentacja wraz z pozwoleniem zostanie oddana nie wykluczone, że potrzeba będzie stoczyć batalie sądową - dodał burmistrz. Chodzi o przeprowadzenie kolektory ściekowego przez prywatną posesję.

Remont budynku Hadesu jego przeznaczanie.

Budynek będzie przeznaczony pod Grajewską Izbę Historyczną, a remont obejmie stolarkę okienną i drzwiową, wszystkie instalacje instalację i wykończeniówkę. Niewielka część budynku zostanie przeznaczona pod szatnię dla sportowców, bo nie ma najmniejszego sensu aby stawiać dodatkowy budynek dla trenujących sporty. W budynku jest miejsce na kuchnie jednak w dobie wszechobecnego kateringu kuchnia nie ma racji bytu.

Dlaczego akurat ta droga

Mieszkańcy dopytywali, dlaczego miasto złożyło wniosek o dofinansowanie ulicy, które niedawno powstały, a nie ich, mowa o ulicach przy dworku Victoria. Burmistrz odpowiedział, że to jedyne ulice, na które była realna szansa na otrzymanie dofinansowania. Inna możliwość to Ekologiczna. W obecnym programach inne ulice nie otrzymają dofinansowania. Może ruszą nowe programy lub zmienią się priorytety oceny projektów.

Tego samego dnia odbyło się spotkanie w okręgu 12. Za okręg odpowiada Tomasz Paszkowski, a ulice wchodzące w jego skład to Górna, Łazienna, Buczka, os. 1000 - lecia, Zielona, Dolna, Pl. Niepodległości.
Tu mieszkańcy dopytywali o Park Wolności.

Jak wygląda obecnie sytuacja.

Burmistrz odpowiedział, że do pierwszego przetargu nie wpłynęła żadna oferta, Dlatego też cały projekt został podzielony na 3 części. Główna Park Solidarności i dwie mniejsze budowa placu zabaw na os Jana Pawła oraz przy Muzeum Mleka. Na budową tych 2 mniejszych części firmy złożyły swoje oferty i każda z nich jest w zasięgu budżetu miasta. Natomiast na główny projekt, park, został ogłoszony ponowny przetarg.

Burmistrz poinformował, że jest zainteresowanie potencjalnych wykonawców, którzy pytali o głębokość gruntu macierzystego. Dlatego też musieliśmy wykonać odwierty sondażowe – oznajmił burmistrz. Odwierty pokazały, że grunt znajduje się na 4 metrach na 8 i 10. W dwóch przypadkach gruntu nie było na kilkunastu metrach.

To trudny teren, dlatego nie ma co się dziwić, że wykonawcy podchodzą z dystansem. Urzędnicy zmienili projekt aby ułatwić wykonawstwo i jednocześnie zbić cenę i np.; zamiast usypanej, stałej wyspy ma być ptasia wyspa pływająca. Ponadto wysłaliśmy do firm, które mógłby podjąć się wykonawstwa, zaproszenie do złożenia oferty. Czekamy na kończenie przetargu - dodał włodarz.

Mieszkańcy zgłaszali uwagi odnośnie ptactwa. Burmistrz powiedział, że nie ma uprawnień aby ingerować na terenach spółdzielni lub wspólnot. Udało nam się pozbyć ptactwa z parków przy urzędzie oraz innych miejsc, w których towarzystwo kawek i gawronów było uciążliwe.

Zgromadzeni zwracali uwagę i prosili o zwiększenie częstotliwości wywozu śmieci w okresie wakacyjnym. Ich zdaniem ta częstotliwość powinna być zwiększona, gdyż wysoka temperatura powoduje szybszy rozkład, a co za tym idzie nieprzyjemny zapach. Częstsze opróżniania wyeliminowałoby tę uciążliwość.
Mieszkańcy otrzymali informację o bieżących inwestycjach oraz planowanych w kolejnym budżecie.


Strona Główna  |  Redakcja  |  Polityka Prywatności  |  Paintball Grajewo i okolice  |  ZG Panel  |  Laureaci konkursów  |  Ogłoszenia  |  Katalog Firm  |  Partonat Medialny  |  Reklama  |  Kontakt
redakcja@zyciegrajewa.pl © Życie Grajewa 2011